Spravodlivosť na Slovensku nikdy nedobehne Chobotnicu

Autor: Pavol Tauš | 4.8.2011 o 0:05 | (upravené 4.8.2011 o 1:27) Karma článku: 26,25 | Prečítané:  7663x

Som zúfalý starý muž. Možno je to dokonca už aj nejaká psychická porucha súvisiaca s vekom, ale nedokážem prehrýzť nespravodlivosť, ktorá sa šíri okolo nás. Znie to ako hlúpy gýč, ale myslím to úprimne. Som vyštudovaný právnik, ale týmto povolaním som sa počas života živiť nemohol, aj keď to bol môj sen. Od mladosti som túžil mať možnosť pomáhať tej správnej strane sporu. V podstate to bolo od začiatku naivné, kedže právnik stojí na oboch stranách sporu, je teda jasné, že minimálne jeden z týchto právnikov háji zlo.

 

V tejto dobe sa už nedokážem ubrániť pocitu, že právo a justícia je len o zle. Neviem kde sú tí dobrí. Tí ktorých som poznal ja a boli dobrí, sa časom museli prispôsobiť. Nedalo sa byť úplne čistí. Vedia aspoň férovo priznať medzi štyrmi očami, že sa zašpinili a že to urobili preto, aby mohli bezstarostne uživiť rodinu. Nemali silu sa vzoprieť systému. V podstate sa ani nedalo. Chobotnica to riadi celé zhora. Menovať nebudeme. Každý sa bojí. Aj ja sa bojím. Vedel by som začať rozprávať, ukazovať papiere, ktoré som za tie roky nazbieral aspoň do šuflíka, že snáď raz príde doba, keď si bude verejnosť žiadať na pranier veľké ryby z oblasti justície. Sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov. Žiaľ nestalo sa, ani sa nestane. Preto budem ticho a nechám vyznieť aj týchto pár riadkov len ako snahu zaujať. Ale mne úplne postačí ak mi dá zapravdu len zopár tých, čo vedia o čom píšem a čo som chcel napísať. Budem rád, ak to budú tí najslabší.

Kto nemá bližší kontakt s justíciou, ani len netuší. Koľko rodín prišlo nesprávnym rozhodnutím súdov o pozemky, o byty, o peniaze. Najľahšie sa okrádajú tí najzraniteľnejší. Sú to starí ľudia, sú to ľudia s nižším vzdelaním, často sú to ľudia odkázaní na pomoc druhých. Títo ľudia sa nepôjdu sťažovať do médií, ani nebudú podávať opravné prostriedky. Mnohokrát len pokorne sklonia hlavu. Nemajú základné právne povedomie a právnici, ktorí ich zastupujú sa nezaujímajú o ich osud naozaj, s dávkou empatie. Vyúčtujú si úkony podľa sadzobníka, pumpnú chudáka čo to dá, veď pán advokát je predsa skoro pánbožko aj keď nepomôže. A na druhej strane sporu sú väčšinou veľké ryby.

Veľká ryba je napríklad chlapec, ktorého som asi pred troma rokmi vídal v posilňovni. Predsa len, nechce sa mi sedieť doma a snažím sa žiť aktívne, tak som si chodil zacvičiť. Jeden čas som tam začal vídať mladého chlapca, veľká ozruta, holá hlava, nejaké reťaze na krku. Všimol som si ho aj neskôr, keď som ho raz videl ako ide do posilňovne. Prišiel na čiernom Hummeri H2, zaparkoval netradične naozaj ako jediný priamo na chodníku pred vchodom, EČV mal 555 alebo 777, to je jedno. Neskôr pri cvičení som započul, že sa venuje realitnému biznisu, nakoľko okolo neho bolo vždy veľa fanúšikov a správal sa dostatočne hlučne a žoviálne. Nedalo mi, predsa som už starý a bez hanby a raz som sa spýtal jedného z chlapcov, čo pri ňom boli viackrát, že čo konkrétne robí ten chlapec. Bez okolkov mi bol vysvetlený ten skvelý biznis plán, samozrejme aj s dávkou obdivu dotyčného rozprávača. Pochopil som, že chlapec má známeho na bytovom družstve a ten má za úlohu zistiť, ktorý člen bytového družstva má nejaké problémy. Komu zomrela žena, kto pije, kto je gambler, kto má aké dlhy. Následne chlapec vybaví rokovanie, kde sa človeku, ktorý má problém ponúkne riešenie. Dajú sa mu nejaké smiešne peniaze v hotovosti, popodpisuje veci u notára-kamaráta, byt následne nový vlastník odkúpi a pôvodný užívateľ bytu ide preč. Byt sa následne v ideálnej dobe predá. Čistý zisk v stovkách percent. Ak tiež máte pocit, že tu niečo smrdí, asi ani nie. Dotyčný sa pozná s takmer každým policajtom, ruky si s ním podávajú deti prokurátorov, sudcov. Niet tej moci, čo by čo povedala, že je to hoci len nemorálne.

A tento človek si uplatní sto krát väčšie právo na súdnu ochranu ako ktorýkoľvek bežný človek. Kontakty, peniaze, mohutný telesný vzrast... To všetko platí viac ako nejaká blbá odvolávka na spravodlivosť.

Kde sú čestní prokurátori, čestní sudcovia, advokáti a notári? Ak ste niekde, strašne Vás túžim spoznať. Už bolo dosť rodinkárstva, klientelizmu, úplatkárstva a kamarátšaftov. A prosím Vás nekrúťte hlavami. Sami dobre poznáte systém. Napríklad dedenie notárskeho úradu, obsadzovanie pozícii na prokuratúre a na súdoch výlučne rodinnými príslušníkmi. Dohody advokátov a sudcov o prideľovaní ex offo prípadov, prípadne aj rovno iná forma dohody. Dohody advokátov a prokurátorov, čo sa týka urýchlenia vyplácania odmien. To všetko sa deje na tých kávach, kde chodíte a dokonca vyberiete z mobilov baterky. Uvedomte sa a dajte šancu aj iným. Mnohí výborní právnici, ktorí pochádzajú z rodín bez právnickej tradície sa síce uplatnia v obchodnej sfére, ale určite by boli platnejší vo verejnom sektore. A Vaše deti predsa môžu študovať hoci aj hotelový manažment. Veď neskôr povyberáte peniaze z ponožky a kúpite im hotel. Máte pocit, že Vám krivdím? Vy viete, že nie, veď sme tu spolu už dlho, s niektorými už desaťročia. Pamätáte ako to bolo v 60tych rokoch, pamätáte na PšP, aj keď mnohí chcete zabudnúť, dedo, otec, tam študoval? A potom sa už ľahko študovala právnická fakulta. A zrazu sme tu všetci veľkí doktori práv. Vy vraj aj v praxi, ja len v občianskom preukaze...

PS: Možno som bol hnusný, ale poprosím Vás, keď už mi niektorí budete chcieť robiť zle, tak prosím len mne a nie mne blízkym osobám. Na výhražné telefonáty v noci, prípadne na naštartovaný čierny bavorák po dobu 5 minút pred domom som si ťažko zvykal. A to som vtedy ani nepísal verejne blog, stačilo si nesprávne otvoriť ústa v spoločnosti. Ja už si svoje dožijem, možno napíšem pár blogov a možno som mal len dnes taký prozaický večer a už sa nezopakuje. Kto by sa nudil, som už aj na FB, nebránim sa konštruktívnej debate. Vďaka

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.

DOMOV

Horúčavy sa končia. Príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.


Už ste čítali?